www.nieruchomoscidsplus.pl

Anna Strzelczyk

Inwestycje w nieruchomości – czy warto?

Jeśli zastanawiasz się nad rodzajem inwestycji, który będzie dla Ciebie najlepszy, warto przyjrzeć się bliżej inwestycjom na rynku nieruchomości. Ceny mieszkań cały czas rosną, popyt na zakup, a także na wynajem mieszkań nie maleje pomimo inflacji. Inwestowanie w nieruchomości na terenie całego świata to dobry pomysł na bezpieczne ulokowanie swojego kapitału, ale warto wiedzieć, że istnieje wiele form inwestowania w nieruchomości, a samo inwestowanie w nieruchomości wymaga planu. Takie działanie wymaga też odpowiedniej wiedzy, którą możemy zdobyć, czytając książki osób, które na rynku nieruchomości przysłowiowo „zjadły zęby”.

Warto też sięgać po różnego rodzaju audycje na ten temat takie jak mój podcast Nieruchomości bez ściemy, czyli pogadanki u Anki. Dzięki doświadczonym inwestorom, których zapraszam do rozmów, dowiesz się, w co i jak warto inwestować, a także jaki rodzaj inwestycji będzie przynosić zyski na satysfakcjonującym poziomie. Zachęcam także do regularnego odwiedzania bloga na mojej stronie. Jest to kolejna platforma, za pomocą której dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, jakie zdobyłam przez ponad 14 lat, działając na rynku nieruchomości.

inwestycja w nieruchomości

Czy to dobry czas na inwestycje w nieruchomości? Anna Strzelczyk odpowiada!

Wiele osób boi się inwestować w nieruchomości w czasach rosnącej inflacji. Jednak tak naprawdę, taka inwestycja będzie przynosić zysk zawsze, a mieszkanie, dom, czy lokal, w jaki zainwestujemy, zawsze będzie można sprzedać. Zdecydowanie aktualnie nie jest dobry czas, żeby gromadzić gotówkę, więc jeśli dysponujemy określonym kapitałem lub mamy odpowiednią zdolność kredytową do wzięcia kredytu hipotecznego, zakup nieruchomości będzie dobrym ruchem.

Jakie mamy możliwości na rynku nieruchomości? Pierwszym z nich jest wynajem krótkoterminowy pokoi, apartamentów, czy domków wakacyjnych. Taka forma wynajmu zdecydowanie przynosi największe zyski, ponieważ ustalamy cenę za dobę, którą możemy cały czas aktualizować, biorąc pod uwagę sytuację ekonomiczną oraz wkład własny, jaki przeznaczamy na podnoszenie standardu mieszkania, czy apartamentu. Z drugiej strony taka forma inwestycji jest niestabilna w momencie różnych zdarzeń losowych jak na przykład pandemia koronawirusa, która zabrała możliwość wynajmu krótkoterminowego.

W takiej sytuacji bardziej sprawdzi się wynajem długoterminowy, w przypadku którego podpisujemy z najemcą umowę na dłuższy okres i mamy stały comiesięczny przypływ gotówki. Nawet jeśli nie zarabiamy aktualnie na takiej nieruchomości, najemcy spłacają nam ratę kredytu hipotecznego, dzięki czemu nie ponosimy dodatkowych kosztów. Ceny na rynku najmu długoterminowego rosną wprost proporcjonalnie do lokalizacji i standardu, dlatego najlepiej inwestować w nieruchomości położone w centrum miasta.

Inwestycje w nieruchomości – zalety

Czy warto inwestować w nieruchomości? Istnieje wiele zalet tej formy inwestycji. Przede wszystkim lokujemy pieniądze w rzecz, która fizycznie istnieje. Inaczej niż w przypadku wirtualnych produktów takich jak giełda czy kryptowaluty, które zawsze są mniej stabilne i bardziej ryzykowne. Po drugie inwestycje w mieszkania na wynajem lub apartamenty wynajmowane krótkoterminowo to możliwość stałego dochodu pasywnego. Tak naprawdę raz inwestujemy w nieruchomość, a co miesiąc przynosi nam ona zyski bez konieczności kolejnych nakładów pracy i pieniędzy. Warto zwrócić uwagę, że ceny nieruchomości od mniej więcej 60 lat stale rosną, więc jest to bardzo stabilna inwestycja, wiążąca się z dość dużym zyskiem.

Zysk ze sprzedaży nieruchomości jest zdecydowanie większy niż zysk z lokaty bankowej, na którą wpłacimy pieniądze. Zwłaszcza w przypadku tzw. house flippingu. W tej formie inwestycji tak bardzo popularnej w Stanach Zjednoczonych chodzi o zakup mieszkania w bardzo niskiej cenie. Takie miejsce jest zazwyczaj przeznaczone do remontu przez inwestorów. Po doprowadzeniu nieruchomości do lepszego stanu można ją sprzedać po dużo wyższej cenie. Jeśli kupujemy nieruchomości na kredyt hipoteczny, jego oprocentowanie jest dużo niższe niż w przypadku zwykłych pożyczek. Jeśli mamy do dyspozycji kapitał i oszczędności warto inwestować w nieruchomości, ponieważ ten rynek niesie ze sobą dużo korzyści i z tych zalet zaczynają już korzystać nawet osoby młode.

inwestycje w nieruchomości

Inwestycje na rynku nieruchomości

Inwestycje z mieszkania i domy na wynajem zdecydowanie opłacają się bardziej niż inwestowanie na lokatach bankowych. Warto wybrać nieruchomość, która będzie atrakcyjna z punktu widzenia przyszłych najemców. Zwróćmy uwagę nie tylko na lokalizację, ale dostęp do komunikacji miejskiej, a także stopień rozwinięcia infrastruktury. Zdecydowanie większy popyt na najem będzie w lokalizacji, gdzie mamy dostęp do żłobka, przedszkola, szkoły, przychodni, a także sklepów. W przypadku najemców, którzy mają małe dzieci, ważna będzie też kwestia bezpieczeństwa, dostęp do placu zabaw oraz terenów spacerowych i chodników. Ważne w inwestowaniu w nieruchomości jest mądre podejście do tematu i umiejętność przewidywania określonych sytuacji. Wybierzmy inwestycję, która nawet przypadku kiedy wystąpią zdarzenia losowe, będzie miała szansę na wynajem długoterminowy.

Czy inwestycja w nieruchomości się opłaca?

Odpowiedź na to pytanie brzmi jak najbardziej tak. Natomiast, żeby dobrze zarabiać na wynajmie, zadaniem inwestora jest dbanie po zakupie nieruchomości o mieszkanie lub dom przeznaczony na wynajem, kontakt z najemcami, dostosowywanie ceny czynszu do ogólnej sytuacji ekonomicznej w Polsce, a także obserwowanie rynku i wybranie najlepszego momentu, kiedy warto sprzedać taką nieruchomość. Innym również dobrze opłacalnym sposobem na wynajem krótkoterminowy jest inwestowanie w nieruchomości przeznaczone na wynajem dla pracowników bądź inwestowanie w lokale usługowe, które będą przeznaczone dla przedsiębiorców.

Możliwości inwestowania oszczędności w rynku nieruchomości jest wiele i to, który z nich wybierzemy, zależy od indywidualnych możliwości. Zawsze warto mieć określoną strategię na ulokowanie kapitału i na bieżąco analizować rynek. Ryzyko spadku wartości nieruchomości jest tak naprawdę znikome, tak samo, jak ryzyko utracenia nieruchomości. W przypadku innych inwestycji niestety nie możemy mówić o takiej stabilności. W przypadku inwestowania w nieruchomości na pewno na początku musimy dysponować dużym wkładem własnym, jednak zdecydowanie z biegiem czasu będzie to opłacalna inwestycja.

Jeżeli zainteresował Cię temat inwestycji w nieruchomości i zastanawiasz się nad tą formą lokowania kapitału, konieczne będzie skorzystanie z pomocy doświadczonego specjalisty lub zdobycie potrzebnej wiedzy. Zachęcam Cię do zasubskrybowania mojego kanału na YouTube › Nieruchomości bez ściemy, czyli pogadanki Anki – YouTube, gdzie odpowiadam na wiele nurtujących pytań, zapraszam ciekawych ludzi z branży i ​​przekazuję cenne rady. Powodzenia w inwestowaniu!

Masz pytania lub szukasz pośrednika do współpracy? Zapamiętaj moje nazwisko: Anna Strzelczyk! Z chęcią pomogę Ci bezpiecznie zainwestować na rynku nieruchomości.

5/5 - (1 ocen)