www.nieruchomoscidsplus.pl

Anna Strzelczyk

Flip nieruchomości – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć

Flip nieruchomości to termin używany do opisania sytuacji, gdy inwestor nabywa nieruchomość z zamiarem remontu i odsprzedaży jej z zyskiem. To szybko staje się jedną z najbardziej popularnych metod inwestowania na rynku nieruchomości, ponieważ często może prowadzić do wysokich zwrotów z inwestycji. Proces zazwyczaj obejmuje: badania bieżących wartości nieruchomości, identyfikację niedowartościowanego składnika aktywów, dokonanie niezbędnych remontów, a następnie odsprzedanie nieruchomości o zwiększonej wartości. W większości przypadków inwestor kupuje albo dom lub mieszkanie z własnych funduszy, a następnie używa wszelkich zysków ze sprzedaży, aby przejść do następnego projektu. Ten cykl pozwala na ciągłe generowanie zysków podczas budowania portfela nieruchomości. 

Tak długo, jak inwestor może znaleźć odpowiednie nieruchomości, które są sprzedawane poniżej wartości rynkowej, powinien być w stanie stale odnosić sukces we flippingu nieruchomości. Cena nieruchomości po poprawieniu stanu technicznego jest nadal atrakcyjna dla kupującego, a jednocześnie pozwala na sprzedaż z zyskiem flipperowi. Zarobek z flipu mieszkania często służy jako wkład własny do zakupu kolejnej nieruchomości na rynku wtórnym i powtórzenie całego procesu.

Co to są flipy w nieruchomościach? O czym należy pamiętać?

Flip nieruchomości, czyli flipping domu, to popularna strategia inwestycyjna, która polega na zakupie nieruchomości np. mieszkania po jednej cenie, a następnie szybkiej odsprzedaży po wyższej cenie. Nic dziwnego, że ta forma inwestowania jest tak atrakcyjna dla wielu inwestorów: potencjał ogromnych zysków w relatywnie krótkich okresach może być bardzo kuszący. Jednak są pewne rzeczy, o których należy pamiętać, zanim spróbujesz swoich sił we flippingu nieruchomości.

Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest to, że flipping jest bardziej ryzykowny niż inne formy inwestycji w nieruchomości. Oceniając potencjalne możliwości, należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak warunki rynkowe, opcje finansowania i koszty naprawy. Ponadto musisz upewnić się, że przy wycenie nieruchomości stosujesz rozsądne zasady finansowe; jeśli zawyżysz cenę domu, pozostanie on na rynku, dopóki popyt nie dogoni podaży, co doprowadzi do kosztownych kosztów utrzymania i potencjalnie utraconych kosztów alternatywnych.

house flipping

Flipowanie nieruchomości, czyli house flipping

Już wiesz, na czym polega flip mieszkaniowy. To popularny sposób na zarabianie pieniędzy na rynku mieszkaniowym. Polega na zakupie nieruchomości z atrakcyjną ofertą wprowadzeniu ulepszeń, a następnie sprzedaży z zyskiem. Flipy nieruchomościowe najlepiej nadają się dla inwestorów, którzy dysponują gotówką i znają lokalny rynek. Oczywiście można też zakupić nieruchomość na kredyt hipoteczny. Będzie to tak zwany kredyt na flipa. Jest to bardziej ryzykowna opcja, ponieważ nigdy nie mamy pewności co do sprzedaży nieruchomości, a także, czy uda nam się sprzedać z zyskiem wystarczającym do spłaty zobowiązania oraz uzyskania kapitału niezbędnego do dalszych inwestycji. 

Flipping nieruchomości wymaga czegoś więcej niż tylko znalezienia osoby, która ją naprawi i kupi. Inwestorzy muszą dołożyć należytej staranności, aby wiedzieć, które renowacje przyniosą największą wartość, a które nie są warte wysiłku lub kosztów. Może to obejmować przebudowę, kształtowanie krajobrazu, dodanie funkcji, takich jak basen lub domowe biuro, a nawet wymianę wyposażenia w całym domu. Właściwe badania są kluczowe przy inwestowaniu w nieruchomości, aby upewnić się, że istnieje wystarczający potencjał zysku, aby uzasadnić zainwestowany czas i pieniądze. Cena zakupu nieruchomości po flipie musi odzwierciedlać wysoki standard. 

Flipowanie mieszkań jest w Polsce coraz bardziej popularne

Flipping mieszkań staje się coraz bardziej popularny w Polsce, a ludzie szukają zysku z flipu i podniesienia wartości mieszkania. Prace remontowe można wykonać stosunkowo tanio i ustalić atrakcyjną cenę za nieruchomość, gdy trafi ona na sprzedaż. Koszt całego przedsięwzięcia jest często pokrywany przez zysk uzyskany przy sprzedaży mieszkania, co sprawia, że flipowanie mieszkań jest bardzo lukratywną perspektywą. Ludzie wykorzystują to i czerpią z tego zyski, co prowadzi do wzrostu aktywności w zakresie flippingu w całej Polsce. Wielu przedsiębiorców dostrzega, że jest to świetny sposób na zarabianie pieniędzy z inwestycji w nieruchomości i w pełni go wykorzystuje. 

Trzeba pamiętać, że koszty związane z remontem nie były zbyt duże tak, aby zysk z inwestycji był opłacalny i pozwolił na kupno kolejnych mieszkań na rynku. Jeśli dobrze wykonamy całą inwestycję, można zarobić już po jednym flipie. Możliwy jest również flip na pierwotnym rynku nieruchomości. W tym przypadku inwestor kupuje mieszkanie za niską cenę od dewelopera, które ma na przykład nieatrakcyjny układ pokoi i następnie przebudowuje je i sprzedaje.

flip nieruchomości

Co to znaczy kupić mieszkanie na flipa?

Kupno mieszkania na flipa to świetny sposób na osiągnięcie zysku. Polega on na zakupie mieszkania za mniej niż jego wartość rynkowa, wyremontowaniu go w celu zwiększenia jego wartości, a następnie odsprzedaniu go za więcej niż cena zakupu. Ten rodzaj inwestycji wymaga starannego planowania i badań w celu określenia właściwej nieruchomości, najlepszych strategii remontowych i najbardziej opłacalnej ceny sprzedaży. Wymaga również zasobów finansowych, aby dokonać zakupu i sfinansować remonty. Potencjalna nagroda to wyższy zwrot z inwestycji niż inne formy dochodów z wynajmu lub inwestycji w nieruchomości. Przy dobrym planowaniu, bystry inwestor może przekształcić mieszkanie na flip w lukratywne przedsięwzięcie. 

Ile można zarobić na flipach?

Zarobek ze sprzedaży jednej nieruchomości z flipowania waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wszystko zależy od sytuacji na rynku ceny kupna i sprzedaży czy też kosztu kredytu hipotecznego – jeśli właśnie w taki sposób finansujemy nieruchomość. Trzeba oszacować, ile wyniesie remont mieszkania, a także ile kosztuje nieruchomość oraz jak bardzo uda nam się podnieść jej wartość. Każda inwestycja jest inna, a ceny mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym zmieniają się i trzeba dostosowywać się elastycznie do tych zmiennych.

Interesuje Cię ten temat? Posłuchaj tych video podcastów na kanale Nieruchomości bez ściemy, czyli pogadanki Anki: Czy warto inwestować w nieruchomości? Czy to się jeszcze opłaca w dobie kryzysu? Wojciech Piżyk oraz Flipowanie nieruchomościami, czyli inwestycje w dobie kryzysu – wskazówki doświadczonego dewelopera! (rozmowa z Alexander Weiss). Dowiesz się z nich więcej na temat mechanizmu działania flipu, a także znajdziesz odpowiedź na pytanie, czy flipowanie pozwala na długofalowe zabezpieczenie kapitału oraz na jaką stopę zwrotu z inwestycji możesz liczyć. 

5/5 - (1 ocen)